OPEN

Co zrobić z kanapką, która leżała całe wakacje w plecaku?

Plecak należy wyprać w dobrym proszku. Dodaj około 2 litry płynu zapachowego. Lepiej pachnieć jak fabryka kibli, niż stary chleb. Co do kanapki - daj gołębiom. Może przysłużysz się światu i kilka padnie.

ŚMIESZNOSTKI

 

 Przychodząc tutaj zapewne szukasz prostej i krótkiej odpowiedzi. Niestety drogi czytelniku muszę Cię rozczarować. Mimo iż piękno tkwi w prostocie, odpowiedź na pytanie czym jest design już taka prosta nie jest. Oczywiście mógłbym posłużyć się gotowymi formułkami z różnych mniej lub bardziej znanych portali, ale taka odpowiedź nie usatysfakcjonuje ani mnie, ani Ciebie. Przechodząc więc do sedna sprawy. Wystarczy wyjść na ulice i już otaczać nas będzie wszechobecny „design”. No dobrze ale jak wygląda ten cały „design”? Ha, ot i całą zagwozdka. Jak odróżnić zwykłą rzecz od rzeczy designerskiej. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne i założę się, że odróżnienie ich od siebie nie zajmie Ci więcej niż 10 sekund. To co, chcesz się przekonać jakie to proste? Do dzieła! :)

 

Białe krzesło z czterema nogami. Taki opis pasuje do obu obrazków, a jednak byliśmy w stanie wskazać ten „designerski”. To jest właśnie „design”. Coś co wykracza poza ramy, jakiś rodzaj innowacji, świeżej myśli. Dobrze, ale ja nie mieszkam przy sklepie z krzesłami więc gdzie szukać tego „designu”? Design wszak to nie tylko meble. Budynki w nowoczesnym stylu, kształtach czy rozmiarze mogą być designerskie. Co w przypadku gdy nie otaczają nas piękne designerskie budynki? Ktoś mądry kiedyś powiedział : „Szukajcie a znajdziecie”. W myśl tego „porzekadła” szukamy dalej. Reklama! Plakaty, Loga firm. Tak, to też jest design! Tak jak pisałem, design to temat nie prosty, a przy tym niesamowicie obszerny.


Design może wystąpić w praktycznie każdej dziedzinie. Cofniemy się teraz w czasie o „ładnych parę lat” Leonardo Da Vinci, znany ze swoich nietypowych projektów, wykraczających daleko poza jego epokę. Design? Innowacja? A może jedno i drugie. Gdzie jest ta cienka granica między designem a innowacją i czy nadal jest jakaś granica

Wracamy do naszych czasów. Czy oprócz budynków mogę spotkać się gdzieś z designem? Oczywiście, że tak. Design nas otacza, wręcz krzyczy do nas „podziwiaj mnie”. Co jeśli my jednak nie słyszymy tych „krzyków”? Zerknijmy na chwilę do świata motoryzacji. W telewizji czy internecie możemy znaleźć masę wystaw z designerskimi samochodami, zaprojektowanymi przez najlepszych projektantów.Designu możemy szukać również w świecie mody. Kojarzysz zapewne modelki czy modeli w tych dziwnych kreacjach. Zastanawiasz się wtedy „ I niby gdzie ja miałbym wyjść w tym kartonie na plecach?”. Fashion Design, bo tak nazywa się ten „dział” designu, rządzi się swoimi prawami. Tak jak ktoś interesujący się motoryzacją potrafi odnaleźć się w tym klimacie i zrozumieć panujące trendy, tak ktoś interesujący się modą zrozumie Fashion Design.

Temat designu zalicza się do tzw. grupy „Temat rzeka”. Nie można jednym słowem określić czym jest design natomiast piękno designerskie możemy podziwiać codziennie. Wystarczy się dobrze rozejrzeć.

Do Zobaczenia wkrótce.

Artur Maku Makowski
manager ds. reklamy


DIZAJNOWO

INTERESUJE CIĘ NASZA OFERTA? SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI / DOJEŻDŻAMY DO KLIENTA